Вакансия от 05 апреля 2019

Inginer VoIP la „Centrul de Telecomunicații Speciale”

Компания:
Centrul de Telecomunicații Speciale
Контактное лицо:
Mihaela Cerepita
Телефон:
022 820-938, 022 820-950
Город:
Кишинёв
Вид занятости:
Full-time

Описание вакансии

Inginer VoIP

Obiectivul postului: Dezvoltarea, configurarea și mentenanţa infrastructurii de IP telefonie.

Responsabilități:

  • Dezvoltarea și implementarea soluțiilor de voce;
  • Mentinerea bunei functionari a infrastructurii de IP telefonie;
  • Analiza performanței rețelei și a gradului ei de încarcare, global și per echipament, în scopul îmbunătățirii acestora;
  • Propunerea, testarea și validarea de noi solutii voce pentru introducerea lor în rețea;
  • Mentinerea documentatiei aferente infrastructurii actuale si elaborarea documentatiei noi;
  • Elaborarea ghidurilor de utilizare a aplicatiilor specifice;
  • Participă la administrarea fizică a serverelor și a platformei de dezvoltare;
  • Solutionarea incidentelor aparute.

Cerințe:

  • Experiența într-un post similar minim 3 ani;
  • Studii superioare finalizate în domeniul tehnic, constituie un avantaj;
  • Cunostinte solide despre tehnologiile VoIP si SS7;
  • Cunoștințe de administrare a serviciilor Web, SIP, SIP-I, SS7;
  • Cunoștințe de proiectare și interogare a bazelor de date relaționale;
  • Cunoștințe bune despre programare și administrare a sistemelor de gestionare a bazelor de date SGBD (Informix, MySQL);
  • Cunoaşterea fluentă a limbilor româna şi rusă, cunoaşterea limbii engleze – cel puţin la nivelul înţelegerii documentaţiei tehnice;
  • Experienţă în tehnici de programare bazate pe Ajax, Yate, Kamailio, Opensips, Asterisk, etc;
  • Cunoștințe despre protocoale și sisteme de comunicații de date (TCP/IP, tehnologii WAN).

Persoanele interesate sunt rugate să expedieze CV la adresa:[Отправить резюме], www.cts.md.

Отправить резюме

Похожие вакансии