Operator suport tehnic pentru servicii de Web hosting @ Întreprinderea de Stat „MOLDDATA”

Ofertă de muncă fierbinte
Compania:
MOLDDATA  VIP
Oraș:
Chișinău
Tipul locului de muncă:
Full-time
Studii:
superioare

Descrierea poziției vacante

Scopul general al postului: Administrarea şi monitorizarea serviciilor de shared hosting, VPS, Dedicated servers, colocation, antispam, DNS. Menținerea permanentă în stare funcțională a sistemului de aplicații și baze de date a serviciului de Web Hosting.

Responsabilități:

  • Instalarea, configurarea, administrarea și menținerea în stare funcțională a echipamentelor IT din cadrul Centrului de Date;
  • Asigurarea funcționalității sistemului de nume (DNS);
  • Asigurarea funcționalității sistemului de Billing și a componentelor acestuia;
  • Monitorizarea funcționării serviciilor prestate;
  • Identificarea, testarea, implementarea noilor soluții de securitate a Sistemelor Informaționale conform bunelor practici internaționale;
  • Asigurarea suportului tehnic utilizatorilor și clienților prin diverse metode de comunicare.

Cerințe:

  • Cunoștințe în administrarea sistemului de operare Linux (Centos, Ubuntu);
  • Principii și metode de organizare a rețelelor informaționale;
  • Principiul de organizare și funcționare a sistemului de nume –DNS records (A, AAAA, CNAME, MX, TXT, SRV);
  • Sisteme de securitate Baze de Date și DNS;
  • Cunoștințe în administrarea MySQL;
  • Abilități de administrare a certificatelor de securitate SSL.

Prezintă un avantaj:

  • Abilități administrare mediu virtual;
  • Administrare Apache, Nginx;
  • Cunoașterea protocoalelor DHCP, a serviciilor DNS, FTP, IMAP, BGP, SMTP, SSH, TLS/SSL etc. ;
  • Scripting Bash, Python.

Abilități:

  • Orientare spre sarcină, organizare, putere de concentrare, spirit practic;
  • Abilități de identificare și rezolvare a problemelor semnalate, implicare și dorință de dezvoltare personală, capacitate de a lucra in echipă;
  • Capacitate de a înțelege şi a continua dezvoltarea și optimizarea sistemelor informaționale existente;
  • Organizare, seriozitate, atenție la detalii;
  • Minim 1 ani de experiență într-o poziție similară.

Aptitudini/comportamente:

  • Responsabilitate, receptivitate la idei noi, obiectivitate, loialitate, tendință către dezvoltare profesională continuă, disciplină.

Beneficii:

  • Salariu competitiv;
  • Pachet social;
  • Orar: luni-vineri, 8.30-17.00.

Contact: CV-ul va fi expediat la adresa: office@molddata.md, cu indicarea funcției vizate. Doar persoanele selectate vor fi contactate pentru interviu. Tel: 022 78 27 36.

Trimite CV

Pe jobs.diez.md știi că ești în siguranță.

  • Companie verificată de echipa jobs.diez
  • Job verificat de echipa jobs.diez

Poziții vacante similare