Oferte de muncă fierbinți

Publicat 11 Aprilie 2021

Director Dezvoltare Viorica Retail

Compania:
Viorica Cosmetic  VIP
Oraș:
Chișinău
Tipul locului de muncă:
Full-time
Cerințe:
Experiența de muncă de la 5 ani
Studii:
superioare
Beneficii:

Descrierea poziției vacante

Cerințe:

  • capacitate de a conduce echipa
  • abilități de lucru cu PC și a produselor MS Office
  • gândire analitica
  • cunoașterea limblii engleze la nivel avansat (vorbire și scriere)
  • cunoștințe în crearea/ planificarea/ gestionarea bugetelor
  • deschidere spre deplasări pe teritoriu RM și în alte țări

Condiții de muncă:

  • salariu atractiv + bonus din vânzări
  • program de muncă full time
  • lucru într-o echipă de perspectivă în cadrul celei mai mari companii producătoare de cosmetice și parfumerie din Moldova
  • implicare în proiecte naționale și internaționale

Responsabilități:

Gestiunea Rețea:

  • Elaborează, dezvoltă și menține Politicile și Procedurile de vînzare cu amănuntul,
  • Supraveghează domeniile de proiectare și dezvoltare a magazinelor, comercializare vizuală (merchandising), servicii creative și operațiuni de vânzare cu amănuntul
  • Asigură procesul de găsire a noilor locuri pentru deschiderea magazinelor, determină fezabilitatea și rentabilitatea potențială a noului magazin, asigură procesul de deschidere de noi magazine și renovări, negociază și gestionează relațiile cu furnizorii externi, etc,
  • Monitorizează P&L (profit and loss – profit și pierderi)al magazinelor și al corespunderii acestor rezultate cu obiectivele puse în fața subdiviziunii, elaborează planuri de vînzări și target-e pentru subdiviziunile din subordine,
  • Coordonează lucrul de dezvoltare a instrumentelor inovatoare IT ale rețelei de magazine pentru a îmbunătăți capacitățile operaționale ale magazinelor, asigură procesul de gestionare a stocurilor/comenzilor/vînzării – implementează sistemul FIFO, planificare stocuri vînzări de sezon, vînzări promoții, etc,
  • Elaborează și dezvoltă Sistemul de loializare a clienților.

Gestiunea Personalului:

  • Coordonează procesul de recrutare, intervievare și instruire a angajaților personalului din subordine,
  • Coordonează procesul de elaborare a materialelor pentru instruiri privind calitățile produselor și tehnici de vînzări, Manualul de Comunicare al Vînzătorului cu Clientul - scripturi privind răspunsurile standarte ale vînzătorului la diferite întrebări provocatoare din partea clientului, scripturi privind rezolvarea situațiilor de conflict cu clienții,
  • Elaborarea sistemului de salarizare și motivare pe baza indicatorilor de performanță KPI,
  • Petrecerea activităților de ”Mystery Shop” întru înțelegerea nivelului de deservire a clienților, ca urmare propune acțiuni de corecție.

Gestiunea procesului de Marketing:

  • Propune și implementează Planul de BTL acțiuni al rețelei de magazine (Calendar anual al Promoțiilor, POS materiale, Concursuri, evenimente, sărbători, etc).
  • Elaboreaza criterii de performanță Secției PR pentru petrecerea campaniilor de promovare,
  • Înaintează prouneri privind politica sortimentală în baza analizei ABC per fiecare categorie de produs, propuneri de excludere din asortiment a unor produse, propuneri de produse noi – parvenite din solicitările clienților.
  • Coordonează elaborarea Sistemului de Loialitate al Rețelei,
  • Coordonează dezvoltarea programului CRM și utilizarea de raportare și analiză pe baza CRM.

Franchising:

  • Elaborează produsul de Franciză (Pachetul de Politici de Vînzare, Tehnici de Vînzare, Standarte de Deservire, Proiecte de amenajare, IT tehnologii, Sistem de Calcul, Sistem de Recrutare și Instruire a personalului, etc),
  • Elaborează Politica de acordare/vînzare a Francizei, condițiile de acordare, etc,
  • Gestionează Procesul de Vînzare a Francizei (elaborează plan vînzări),
  • Elaborează Procesul de acordare a expertizei/implementării francizei și controlului respectării de către deținătorul francizei a Condițiilor de acordare a francizei pe întreaga perioadă a contractului.

Retail Viorica Romania și alte state:

  • Elaborează și monitorizează Strategia de dezvoltare și extindere a rețelei de magazine (filiale SA/SRL Viorica-Cosmetic) în Romania și alte țări de interes,
  • Elaborează și prezintă Planurile de vînzări pe termen mediu (1-3ani) și lung (5-10ani),
  • Analizează piața concurențială și Elaborează Politica de Preț retail Viorica pe fiecare piață în parte,
  • Coordonează procesul de recrutare, intervievare și instruire a personalului de management al rețelei din Romania și alte țări,
  • Coordonează și monitorizează procesul de elaborare a Planurilor de Promovare anuale,

Pentru a aplica la acest post te rugăm să trimiți CV-ul la adresa de e-mail aurelia.sadovei@viorica.md, cu mențiunea în subiectul mesajului „Director Dezvoltare Viorica Retail”

Pentru mai multe detalii ne poți contacta la nr de telefon 068950621

Trimite CV

Pe jobs.diez.md știi că ești în siguranță.

  • Companie verificată de echipa jobs.diez
  • Job verificat de echipa jobs.diez
Best4uinternational

Alte locuri de muncă de la aceasta companie

cursuri de engleza