Hot jobs

Publish 08 December 2019

Ofiţer Conformitate, Secţia Coformitate, Departamentul Conformitate @ Mobiasbanca – OTP Group

Company:
Mobiasbanca – OTP Group S.A.  VIP
City:
Chișinău
Employment type:
Requirements:
Work experience more than 2 years
higher
Benefits:

Job description

Beneficiile pe care le oferim:

  • Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
  • Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
  • Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
  • Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
  • Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei pentru fiecare zi lucrătoare;
  • Salariu fix + alte avantaje financiare;
  • Program de muncă stabil (Luni - Vineri, 08:30-17:30).

Responsabilităţi de bază:

  • Analizarea produselor băncii în privinţa conformării acestora cu cerinţele legislaţiei şi normelor interne ale Băncii;
  • Verificarea respectării normelor deontologice şi conflicte de interese de către angajaţii Băncii;
  • Efectuază evaluarea riscurilor din domeniile conformităţii şi riscului reputaţional, identifică neajunsuri în sistemul de control intern şi înaintează planuri de acţiuni pentru remedierea acestora dacă va fi cazul;
  • Participarea la investigarea cazurilor de nerespectare a Codului deontologic;
  • Participarea şi sensibilizarea personalului implicat în activitatea de conformitate;
  • Participarea în calitatea de secretar în cadrul procesului de aprobare a produselor noi la Comitetul de produse noi;
  • Analiza anomaliilor depistate, identifică riscurile potenţiale şi propune măsuri preventive;
  • Elaborează documente normative interne în domeniile de conformitate, deontologie, riscul reputaţional ş.a.

Cerinţe faţa de candidaţi:

  • Studii superioare cu profil economic;
  • Experienţă în sistemul bancar minim 2 ani (preferabil în domeniul controlului intern/risc, operaţional, legalitate, audit);
  • Cunoaşterea legislaţiei şi a reglamentărilor în domeniul conformităţii/deontologiei şi prevenirii şi combaterii spălării banilor, activităţii bancare;
  • Cunoştinţe informatice: MS Office, SAB ,,Ibank’’, instrumentele informatice BHFM: Reptor, Ipmact;
  • Orientare spre client şi orientare spre rezultat.

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție accesând butonul Trimite CV.

Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 337

Send CV

  • Verified company
  • Verified job ad.
proimobil