Hot jobs

Publish 08 December 2019

Ofiţer, Secţia Monitorizarea Crimelor Economice, Departamentul Conformitate @ Mobiasbanca – OTP Group

Company:
Mobiasbanca – OTP Group S.A.  VIP
City:
Chișinău
Employment type:
Requirements:
Work experience more than 2 years
higher

Job description

Beneficiile pe care le oferim:

  • Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
  • Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
  • Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
  • Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
  • Pentru că promovăm stilul sănătos de viață, vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei pentru fiecare zi lucrătoare;
  • Salariu fix + alte avantaje financiare;
  • Program de muncă stabil (Luni - Vineri, 08:30-17:30).

Responsabilităţi de bază:

  • Participarea la elaborarea documentelor normative interne în domeniile conformităţii/deontologiei, prevenirii spălării banilor şi finanţării terorismului, embargouri şi sancţiuni;
  • Participarea în analiza produselor Băncii în privinţa conformării acestora cu cerinţele legislaţiei şi normelor interne ale Băncii, prin prisma riscurilor prevenirii spălării banilor şi finanţării terorismului, embargouri şi sancţiuni;
  • Analiza disfuncţionalităţilor depistate în domeniile embargouri şi sancţiuni, prevenirii spălării banilor şi finanţării terorismului, identifică riscurile şi propune măsuri preventive;
  • Examinarea şi închiderea alertelor generate de Forces 1, precum şi a cazurilor BSA şi OFAC primite prin emai;
  • Actualizarea promptă a listelor interne, precum şi filtrării conform acestor liste (OFAC, UE, UNO etc);
  • Participarea la administrarea modului software dedicat prevenirii şi combaterii spălării banilor.

Cerinţe faţa de candidaţi:

  • Studii superioare cu profil economic/ financiar-bancar, juridic;
  • Experienţă bancară minim 2 ani, preferabil în domeniului controlului intern/ riscului operaţional, prevenirii spălării banilor, legalităţii, auditului
  • Cunoaşterea legislaţiei şi a reglementărilor, şi a documentelor normative interne în domeniile conformităţii, deontologiei, prevenirii spălării banilor şi finanţării terorismului
  • Cunoaşterea produselor bancare
  • Cunoştinţe informatice: MS Office, SAB, ,,Ibank’’, instrumentele informatice IBFS, CPLE, SIRIN AML, etc
  • Cunoaşterea limbii române, ruse şi engleze.

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție accesând butonul Trimite CV.

Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 337

Send CV

  • Verified company
  • Verified job ad.
proimobil