Hot jobs

Publish 13 December 2019

Analist Direcția Contrapartidă Comercială, Departamentul Risc, Management @ Mobiasbanca – OTP Group

Company:
Mobiasbanca – OTP Group S.A.  VIP
City:
Chișinău
Employment type:
Requirements:
Work experience more than 1 year
higher
Benefits:

Job description

Beneficiile pe care le oferim:

  • Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
  • Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
  • Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
  • Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
  • Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei pentru fiecare zi lucrătoare;
  • Salariu fix + alte avantaje financiare;
  • Program de muncă stabil (Luni - Vineri, 08:30-17:30).

Responsabilităţi de bază:

  • Analiza propunerilor de credit şi evaluarea riscului de credit: expunerea opiniei în baza informaţiilor furnizate, analiza în ansamblu a afacerii, concurenţii, pieţii specifice, datelor financiare în dinamică, business planului şi modelelor financiare, opiniei juridice, evaluării garanţiilor, surselor externe de informaţii, structurii tranzacţiei, etc.;
  • Furnizarea suportului la aprecierea riscului de credit pentru echipele comerciale, cu aprobarea validării finale;
  • Asigurarea certitudinii, că riscurile aferente tranzacţiilor complexe sunt acceptabile şi se conformează politicii de creditare a Grupului;
  • Verificarea respectării normelor ce ţin de documentaţia prezentată şi principiile de prudenţă;
  • Perfectarea notelor de sinteză pentru fiecare solicitare de credit, luând permanent o poziţie argumentată, prezentând concluziile analitice şi propunerile pentru diminuarea riscului;
  • Executarea controlului periodic a calităţii creditelor aprobate;
  • Analiza rapoartelor disponibile cu scopul prezentării propunerilor aferente creşterii portofoliului de credite;
  • Participarea la elaborarea normelor şi procedurilor specifice activităţii de creditare în general, în vederea ameliorării eficacităţii gestionării riscurilor.

Cerinţe faţa de candidaţi:

  • Studii superioare cu profil economic;
  • Experienţă de muncă în sistemul bancar cel puţin un an (preferabil creditare);
  • Gândire analitică;
  • Cunoaşterea analizei financiare, Micro şi tehnicilor de analiză;
  • Cunoştinţe avansate de lucru în Microsoft Office, în special Excel şi PowerPoint;
  • Cunoaşterea limbii române, ruse, engleze.

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenție accesând butonul Trimite CV.

Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 332

Send CV

  • Verified company
  • Verified job ad.
proimobil