Hot jobs

Publish 25 August 2019

Ofițer Departamentul Risc Operațional @ Mobiasbanca – OTP Group S.A.

Company:
Mobiasbanca – OTP Group S.A.  VIP
The contact person:
Phone:
City:
Chișinău
Employment type:
Requirements:
Work experience more than 2 years
higher
Benefits:

Job description

Misiune post: Analizarea și evaluarea riscurilor operaționale, organizarea şi urmărirea activității de Control Permanent nivelul 1, coordonarea acțiunilor de asigurare a continuității activității Băncii.

Beneficiile pe care le oferim:

  • Vrem să îți extinzi cunoștințele, așa că vei avea o varietate de cursuri la care poți participa și avansa în carieră;
  • Avem la dispoziție un portal Intranet, unde poți găsi informații de specialitate;
  • Dacă faci sport, avem o sală de sport excelentă;
  • Din moment ce prețuim sănătatea, vei dispune de asigurare medicală suplimentară;
  • Pentru că promovăm stilul sănătos de viață vei beneficia de tichete de masă în valoare de 45 lei pentru fiecare zi lucrătoare;
  • Salariu fix + alte avantaje financiare;
  • Program de muncă stabil (Luni-Vineri, 08:30- 17:30).

Responsabilităţi de bază:

  • Colectează, analizează, înregistrează şi urmăreşte evenimentele de risc operaţional declarate de subdiviziunile băncii;
  • Propune măsuri fiabile şi consecvente pentru diminuarea şi/sau evitarea riscurilor operaţionale;
  • Asigură instruirea lucrătorilor băncii în domeniile de gestiune a riscurilor operaţionale, control permanent de nivelul 1, continuitate a afacerii;
  • Participă la elaborarea rapoartelor destinate Top Managementului Băncii, Grupului, Comitetelor specializate ale Băncii, precum şi instituțiilor de supraveghere bancară;
  • Stabileşte, defineşte și monitorizează indicatorii cantitativi și calitativi de risc operațional;
  • Organizează exerciţiul transversal de auto-evaluare a riscurilor operaţionale de către subdiviziunile Băncii şi analizează scenarii de risc operațional;
  • Organizează şi urmăreşte activitatea de Supraveghere Managerială în Bancă;
  • Analizează anomaliile depistate în cadrul supravegherii manageriale, identifică riscurile potenţiale şi propune măsuri corective şi preventive acolo unde ele sunt necesare;
  • Administrează controalele, perimetrele şi utilizatorii în cadrul aplicaţiei Narval.

Cerinţe fată de candidaţi:

  • Studii superioare cu profil economic;
  • Cunoaşterea legislaţiei bancare în vigoare;
  • Cunoaşterea procedurilor şi produselor bancare;
  • Experienţă de activitate în sistemul financiar-bancar minim 2 ani;
  • Cunoaşterea limbii române, engleze;
  • Experienţă în domeniul gestiunii riscului operaţional/controlului intern/audit/analiza procese bancare/ continuitatea afacerii.

Aplică CV-ul și scrisoarea de intenţie accesând butonul Trimite CV.

Informaţii suplimentare la tel.: 022 812 332

Send CV

  • Verified company
  • Verified job ad.