Inginer pentru exploatarea SI al ccTLD.md @ Întreprinderea de Stat „MOLDDATA”

Hot jobs
Company:
MOLDDATA  VIP
City:
Chișinău
Employment type:
higher

Job description

      Scopul general al postului: Administrarea şi monitorizarea serviciilor DNS, menținerea permanentă în stare funcțională și dezvoltarea sistemul de aplicații și baze de date a serviciului de administrare a numelor de sub-domeniu în cadrul domeniului de nivel superior .md.

Responsabilități:

  • Instalarea, configurarea, administrarea și menținerea în stare funcțională a echipamentelor IT;
  • Asigurarea funcționalității sistemului de nume (DNS);
  • Aplicarea strategiei de securitate a bazelor de date și a DNS. Asigurarea asistenței funcționale și informaționale a sistemelor informatice implementate;
  • Monitorizarea funcționării componentelor de sistem și a aplicațiilor .MD;
  • Identificarea, testarea, implementarea noilor soluții de securitate a SI conform bunelor practici internaționale;
  • Asigurarea suportului tehnic utilizatorilor și clienților prin diverse metode de comunicare.

Cerințe:

  • Cunoștințe în administrarea sistemului de operare Linux (Centos, Ubuntu);
  • Principii și metode de organizare a rețelelor informaționale;
  • Principiul de organizare și funcționare a sistemului de nume – DNS (creare/modificare zonă);
  • Sisteme de securitate Baze de Date și DNS;
  • Cunoștințe în administrarea MySQL;
  • Abilități de administrare a certificatelor de securitate SSL.

Prezintă un avantaj:

  • Perl;
  • PHP, Bash, Python;
  • Administrare Apache, Nginx;

Abilități:

  • Orientare spre sarcină, organizare, putere de concentrare, spirit practic;
  • Abilități de identificare și rezolvare a problemelor semnalate, implicare și dorință de dezvoltare personală, capacitate de a lucra in echipă;
  • Capacitate de a înțelege și a continua dezvoltarea și optimizarea sistemelor informaționale existente;
  • Organizare, seriozitate, atenție la detalii;
  • Minim 1 an de experiență într-o poziție similară.

Aptitudini/comportamente:

  • Responsabilitate, receptivitate la idei noi, obiectivitate, loialitate, tendință către dezvoltare profesională continuă, disciplină.

Beneficii:

  • Salariu competitiv;
  • Pachet social;
  • Orar: luni-vineri, 8.30-17.00.

Contact: CV-ul va fi expediat la adresa: office@molddata.md, cu indicarea funcției vizate. Doar persoanele selectate vor fi contactate pentru interviu. Tel: 022 78 27 36.

Send CV

  • Verified company
  • Verified job ad.
proimobil